Scurtă descriere a mănăstirii

Mănăstirea Vărzăreşti  este aşezată într-un cadru natural ce îndeamnă la reculegere şi regăsire de sine. În apropierea satului Palanca, comuna Urecheşti, în mijlocul unei păduri de stejar, se deschide privirii călătorului o minunata privelişte : într-o poiană aşezată între coastele împădurite se află mănăstirea Vărzăreşti, monument istoric datând din secolul XVII.

In incinta mănăstirii se află două biserici:

Biserica veche , care datează de pe vremea întemeierii mănăstirii din anul 1644 , are hramul „Adormirea Maicii Domnului”. Biserica are ziduri masive cu grosimea de un metru. Pictura în biserica veche s-a păstrat doar parţial, biserica aflându-se într-o anumită stare de degradare.

Biserica nouă este aşezată în dreapta celei vechi şi a fost construită tot din zid  la sfârşitul secolului  XIX, prin strădania credincioşilor din zonă. Biserica a fost fondată, conform inscripţiei de la intrare, în anul 1898 şi sfinţită în anul 1900 şi poartă hramul „Sfântul Gheorghe" O parte din picturile din biserica nouă au fost realizate de pictorul D. Nicoleanu din Buzău în anul 1901.

De asemenea, în apropierea acestor biserici, pe o colină , se află Paraclisul Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla, despre care se spune că şi-a început viaţa monahală în aceste locuri.

Clopotniţa înaltă de zid are  un arc de boltă prin care se face intrarea în sfânta mănăstire . Din numeroasele clădiri care adăposteau zeci de chilii, stăreţia, trapeza şi celelalte încăperi anexe , astăzi au mai ramas doar mărturiile slovei scrise.

În prezent mănăstirea are patru chilii în care locuiesc măicuţele  şi părintele.