Vărzăreşti - galerie foto

Manastirea VarzarestiMănăstirea Vărzăreşti

Continuare... Vărzăreşti - galerie foto

Scurtă descriere a mănăstirii

Mănăstirea Vărzăreşti  este aşezată într-un cadru natural ce îndeamnă la reculegere şi regăsire de sine. În apropierea satului Palanca, comuna Urecheşti, în mijlocul unei păduri de stejar, se deschide privirii călătorului o minunata privelişte : într-o poiană aşezată între coastele împădurite se află mănăstirea Vărzăreşti, monument istoric datând din secolul XVII.

Continuare...Mănăstirea Vărzăreşti - scurtă prezentare

Istoric

Mănăstirea Vărzăreşti este o străveche  aşezare monahală din sudul judeţului Vrancea . Contextul istoric în care a fost ridicată această mănăstire este cel al încheierii unei inţelegeri de pace între domnitorii Moldovei şi Ţării Romanesti –Vasile Lupu şi Matei Basarab, care ,  după mai multe conflicte armate şi politice, au hotărât să pună capăt neînţelegerilor, marcând acest lucru prin înălţarea câte unei  mănăstiri , fiecare din domnitori ridicând locaş de slavă în ţara ceiluilat.

Continuare... Istoric Mănăstirea Vărzăreşti

Împrejurimi

Aflată  la numai 15 km de municipiul Focşani, spre sud,  aproape  de tumultul vieţii cotidiene, şi totuşi atât de departe de acea zilnică lupta cu viaţa a omului modern, ca într-o  dimensiune paralelă, adapostită sub poala unei păduri de stejar amestecat cu fag,  leganată de murmurul vântului şi şoaptele vântului , descoperim oaza de linişte şi izvorul de alinare spirituală care este mănăstirea Vărzăreşti.

Continuare... Împrejurimi

Mănăstirea Vărzăreşti

Adresa: comuna Urecheşti,  judeţul Vrancea

Hram: Biserica veche - „Adormirea Maicii Domnului"

Biserica nouă - „Sfântul Gheorghe"

Înfiinţată în anul 1645

Mănăstire de maici

Accesul: pe şoseaua E85 Focşani- Râmnicu Sărat din localitatea Urecheşti; (12 km dinspre Focşani sau 36 dinspre Râmnicu Sărat ) 8 kilometri spre NV până mănăstire ,drum parţial neasfaltat.

Continuare... Informaţii Mănăstirea Vărzăreşti