Sfântul locaş se află situat într-o zonă aproape nepământeană ca frumuseţe, teii bătrâni străjuind drumul care şerpuieşte către un ochi de pădure în care a fost ridicat şi păstrat cu sârguinţă şi sfinţenie edificiul creştin de-o valoare inestimabilă în palmaresul vrâncean şi naţional. La 10 kilometri de Râmnicu Sărat, pe raza comunei Slobozia Bradului, drept-credincioşii pot descoperi – în Mănăstirea Rogozu - unul dintre cele mai frumoase locuri de reculegere şi meditaţie. Această zonă de sud-est a Subcarpaţilor Vrancei, binecuvântată de natură şi de divinitate, este - de peste 360 de ani – locul în care Mănăstirea Rogozu, prin grija slujitorilor săi iubitori de Dumnezeu, a renăscut mereu din cenuşă, în ciuda vicisitudinilor timpului, necruţătoarei istorii şi a apăsării antropice.