Istoric Mănăstirea Rogozu

Pentru a putea afla istoria aşezământului  monahal de la Rogozu , ca şi a multor alte mănăstiri din Vrancea, , trebuie sa căutăm adânc în filele istoriei secolului al XVII-lea . Pe aceste locuri Matei Basarab a ctitorit un schit , cu o bisericuţă din lemn , în anul 1647. Acest lucru este dovedit de o piatră încrustată cu acest an, piatră care se mai păstrează şi astăzi, aşezată în biserică, deasupra intrării.  După unele surse Schitul a purtat iniţial  numele „Poiana Rusului „ nume care se trage de la călugării ruşi care au vieţuit aici la începuturile sale .

La anul 1760 regăsim vechiul schit menţionat în documentele vremii ca fiind reconstruit tot din lemn  de părintele Manea şi locuit de maici.  După un incendiu devastator din 1812, care distruge  biserica din lemn,  Constatin Robescu înalţă în anul 1820 o biserică nouă, din zid, care va avea hramul Sfântului Ioan Botezătorul. Aceasa este actuala biserică a mănăstirii Rogozu.  Pictura originală a acestei biserici va fi executată în anul 1867 de către elevul lui Gh. Tăttărăscu, Ghiţă Stoenescu. Din aceasta se mai păstrează  până astăzi doar pictura din Altar. În 1958 se execută noi lucrări de refacere a bisericii , aceasta fiind acoperită cu tablă . În 1960  mănăstirea , care număra la acea vreme peste 100 de maici, este închisă, fiind repopulată abia după 1990.

Maica Domnului-pictura Rogozu