Lepşa - galerie foto

Incinta mănăstirii

Continuare... Lepsa-Galerie foto

Mănăstirea Lepşa - scurtă prezentare

La 1774, se punea piatra de temelie a Mănăstirii Lepşa, la poalele Munţilor Vrancei. Aşezarea monahală de pe malul Putnei a fost întemeiată la iniţiativa monahului rus Kipsa. Dorinţa acestuia a fost de a avea un lăcaş greu accesibil mirenilor, astfel încât călugării de aici să se poată ruga în tihnă Bunului Dumnezeu, fără să li se tulbure viaţa ascetică. În 1929, biserica iniţială de schit a ars, fiind construită o alta la 1936.

Continuare... Mănăstirea Lepşa - scurtă prezentare

Istorie în credinţă

La 1774, se ridică schitul Lepşa, situat pe valea pârâului cu acelaşi nume, ce va găzdui, pentru început, călugări. În documentele vremii, se vorbeşte că edificiul a fost ridicat din banii localnicilor, iar la 1789 mănăstirea primeşte de la sătenii din Tulnici un „trup de moşie”. Ca şi în cazul Schitului Valea Neagră, aşezământul primeşte danii de la Obştea Vrancei şi va fi administrat de aceasta, care alege stareţul şi se ocupă de veniturile sale.

Continuare... Istoricul mănăstirii Lepşa

Împrejurimi

Lepşa este vatra baladei Mioriţa, fiind tărâmul descris în versurile „Pe-un picior de plai / pe-o gură de rai”. Situat la graniţa dintre Ţara Vrancei, Muntenia şi Ardeal, satul Lepşa, componentă a localităţii Tulnici, se adăposteşte la poalele Munţilor Vrancei şi se oglindeşte în apele Putnei.

Continuare... Mănăstirea Lepşa - Împrejurimi

Adresa: Lepşa,  judeţul Vrancea

Hram :  Biserica mare - "Naşterea Maicii Domnului"

Paraclise - "Sfânta Treime", "Sfântul Teodosie de la Brazi"

Biserica nouă - "Izvorul Tămăduirii" şi "Sfintii Arhangheli Mihail şi Gavriil'

Înfiinţată în anul 1744

Mănăstire de maici

Accesul: pe drumul DN2D Focşani- Târgu Secuiesc 72 km până la Lepsa. Din Lepşa 2 km spre nord până la mănăstire.

Continuare... Informaţii Mănăstirea Lepşa