Rezervaţia naturală Pădurea Dalhăuti

Ca să ajungi la mănăstire trebuie să treci mai întîi , plecând din Focşani, prin Cârligele, sat de podgoreni cu tradiţie, ca în multe din aşezările din partea de vest a Focşanilor, spre Subcarpaţii de Curbură. După ce urci - voiniceşte – cu maşina personală sau cu autobuzele tranportului local,  cele trei dealuri pe care se întinde satul  şi laşi în urmă în stânga şi în dreapta viile podgorenilor mai sus amintiţi, ajungi în Dălhăuţi , sat vestit pentru cele două comori cu care se învecinează: Mănăstirea si Pădurea  care o adăposteşte  în inima sa.

Din sat până la mănăstire   sunt 3 kilometri pe un drum pietruit care mai întâi şerpuieşte – ce surpriză - printre vii, apoi, pe nesimţite peisajul se schimbă şi viile fac loc copacilor . Pe o movilă în marginea drumului o troiţă domină toata valea care se întinde în faţa ochilor spre apus, lăsându-ne să vedem în depărtare pădurea şi , în mijlocul oceanului de verde, mănăstirea Dălhăuţi. Mai întâi rari,  arborii şi arbuştii timizi descriu hotare poienelor verzi ce servesc de imaş animalelor  din sat şi  ca loc de picknick turiştilor de week-end din Focşani. Apoi codrul îşi intră în drepturi pe deplin, în stânga drumului o vale adâncă şi abruptă pe fundul căreia curge un pârâu, este ascunsă privirii de fagi şi stejari. Am pătruns în pădurea  Dălhăuţi, care a fost declarată arie protejată de tip botanic şi forestier pe o suprafaţă de 188 hectare. Pădurea a fost declarată Sit Natura in anul 2000. Deoarece se află la limita de tranziţie dintre silvostepă şi subzona stejarului în această zonă găsim asociaţii vegetale deosebite- un adevărat mozaic vegetal alcătuit din peste 400 de specii de plante. Relieful din zonă atinge altitudinea maximă în  Varful Deleanul cu o înălţime de 694 m.