Brazi - galerie foto

Mănăstirea

Continuare... Brazi-Galerie foto

Mănăstirea Brazi - scurtă prezentare

Aşezată la numai doi kilometri în sudul oraşului Panciu , Mănăstirea Brazi este un loc de reculegere plin de farmec şi încărcat de legende. Aşezat sub  Dealul Neicului, lângă  pârâului Hăulita, mănăstirea , a cărei existenţă începe în secolul al XVI-lea , adăposteşte astăzi în jur de 20 de maicuţe .

Continuare...Mănăstirea Brazi - scurtă prezentare

Istoric

Cu toate că nu s-au păstrat documente scrise care să întărească legenda, aceasta spune că schitul Brazi a fost înfiinţat pe vremea lui Ştefan cel Mare şi Sfânt, chiar de către domnitorul recunoscător că pustnicul Gheorghe care vieuia pe aceste meleaguri i-a vindecat unul din oamenii săi credincioşi.

Continuare... Istoricul mănăstirii Brazi

Împrejurimile mănăstirii Brazi -zona Panciu

Mănăstirea Brazi este aşezată în vecinatătea orasului Panciu,  vestita cetate a vinului din Vrancea, între dealurile pline de vii roditoare. În apropierea mănăstirii, pe un drum ce şerpuieşte printre vii şi livezi, se află schitul Sfântul Ioan Botezătorul, întemeiat prin strădania stareţului mănăstirii Brazi din 1826 – Dimitrie.

Continuare...Zona Panciu

Mănăstirea Brazi

Adresa: Panciu,  judeţul Vrancea

Hram : Biserica mare -"Sfântul Mare Mucenic Gheorghe"

Paraclisul -"Sfântul Ierarh Mucenic Teodosie de la Brazi"

Prima atestare documentară: secolul al XVII-lea. Dupa unele surse înfiinţată în secolul XV

Mănăstire de maici

Accesul: Din drumul E85 Focşani- Bacău 18 km pâna la Tişiţa , apoi DJ 205 12km până la Panciu). Din Panciu 2km sud până la mănăstire.

Continuare... Informaţii Mănăstirea Brazi