sigle
front

Festivalul de Cultură şi Artă Religioasă “Cântec de toacă”

În ziua de 21 mai 20112, în ziua în care creştinii ortodocşi prăznuiesc ziua Sfintilor Impărati Constantin şi Elena, s-a desfăşurat în comuna Mera, în incinta mănăstirii cu acelaşi nume , un eveniment cultural-artistic inedit şi special prin semnificaţii şi mesaj: Festivalul de Cultură şi Artă Religioasă “Cântec de toacă”. Festivalul a avut drept scop promovarea patrimoniului cultural-religios  mobil şi imobil din Vrancea.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

La festival au fost prezentate expoziţii de icoane pe sticlă, pe piatră, artă tradiţională, cântece religioase şi populare. Au participat colectiile muzeelor de la mănăstirile Rogozu, Recea, Vărzăreşti, Dălhăuţi, Valea Neagră şi Coteşti.  Au luat de asemea parte Corul “Pastorala” din Focşani, Corul “Sfantul Nectarie” din Ghimiceşti, elevi de la Colegiul Cuza, Liceul de Arte din Focşani, Clubul “Dănuţ” din Broşteni, Scoala Mera şi formaţii tradiţionale din Vrancea arhaică.

Va invitam sa vizionati in continuare citeva imagini din timpul desfasurarii acestui eveniment.

Cântec de toaca
Cântec de toaca
Cântec de toaca
Cântec de toaca
Cântec de toaca
Cântec de toaca
 

Cântec de toaca

 Cântec de toaca
 Cântec de toaca
 Cântec de toaca

 

 

Caută în site

Newsletter Subscriber

Cate cifre are anul curent? (ex: 7 cifre)
Name:
Email: